TZX6V8B-TAP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | TZX6V8B-TAPGICT-ND - Cut Tape (CT) TZX6V8B-TAPGITB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TZX6V8B-TAP |
Description | DIODE ZENER 6.8V 500MW DO204AH |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 6.8 V 500 mW Through Hole DO-204AH (DO-35) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA |
Mfr | Operating Temperature -65°C ~ 175°C |
Series | Grade Automotive |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Qualification AEC-Q101 |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Power - Max 500 mW | Supplier Device Package DO-204AH (DO-35) |
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms | Base Product Number |
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 3.5 V |