T15B51AHM3/I
DigiKey Part Number
112-T15B51AHM3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
112-T15B51AHM3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
112-T15B51AHM3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T15B51AHM3/I
Description
TVS DIODE 43.6VWM 70.1V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
70.1V Clamp 22.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
22.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 185°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43.6V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
48.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
70.1V