SS2FH10-M3/H
DigiKey Part Number
SS2FH10-M3/HGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SS2FH10-M3/HGICT-ND - Cut Tape (CT)
SS2FH10-M3/HGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS2FH10-M3/H
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO219AB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 2A Surface Mount DO-219AB (SMF)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SS2FH10-M3/H Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 10 V
Series
Capacitance @ Vr, F
70pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package
DO-219AB (SMF)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
860 mV @ 2 A