SMCJ64CA-M3/9AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 836
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,099
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
Similar
Similar
Diotec Semiconductor
103V Clamp 14.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB, SMC
SMCJ64CA-M3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ64CA-M3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ64CA-M3/9AT
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
71.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V