SMCJ10CAHE3/9AT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1,076
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
Comchip Technology
Upgrade
Littelfuse Inc.
In Stock: 195
Upgrade
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
STMicroelectronics
17V Clamp 88.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ10CAHE3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ10CAHE3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ10CAHE3/9AT
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ10CAHE3/9AT Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
88.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V