SMC3K24CAHM3/57
DigiKey Part Number
SMC3K24CAHM3/57GITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMC3K24CAHM3/57GICT-ND - Cut Tape (CT)
SMC3K24CAHM3/57GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC3K24CAHM3/57
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 77.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMC3K24CAHM3/57 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
77.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V