SA64HE3/54 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
114V Clamp 4.4A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
SA64HE3/54
DigiKey Part Number
SA64HE3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA64HE3/54
Description
TVS DIODE 64VWM 114VC DO204AC
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SA64HE3/54 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64V
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
71.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
114V