MBRB15H60CTHE3/45 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 11,251
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 688
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 60 V 7.5A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
MBRB15H60CTHE3/45
DigiKey Part Number
MBRB15H60CTHE3/45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRB15H60CTHE3/45
Description
DIODE ARR SCHOT 60V 7.5A TO263AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 60 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
7.5A
Supplier Device Package
TO-263AB
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
730 mV @ 7.5 A