DF15005S-E3/77
DigiKey Part Number
112-DF15005S-E3/77TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-DF15005S-E3/77CT-ND - Cut Tape (CT)
112-DF15005S-E3/77DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF15005S-E3/77
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 1.5A DFS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Standard 50 V Surface Mount DFS
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1.5 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 50 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-SMD, Gull Wing
Technology
Standard
Supplier Device Package
DFS
Voltage - Peak Reverse (Max)
50 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
1.5 A