BZX84C43-E3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 2,900
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 5,640
Datasheet
onsemi
In Stock: 264
Diodes Incorporated
onsemi
Zener Diode 43 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C43-E3-18
DigiKey Part Number
BZX84C43-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C43-E3-18
Description
DIODE ZENER 43V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
150 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 30.1 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
300 mW