BZX384C5V1-HG3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 5.1 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
BZX384C5V1-HG3-18
DigiKey Part Number
112-BZX384C5V1-HG3-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384C5V1-HG3-18
Description
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX384C5V1-HG3-18 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
200 mW
Supplier Device Package
SOD-323
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms