BAS40L-G3-08
DigiKey Part Number
112-BAS40L-G3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BAS40L-G3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BAS40L-G3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS40L-G3-08
Description
DIODE SCHOTT 40V 200MA DFN10062A
Manufacturer Standard Lead Time
74 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 200mA Surface Mount DFN1006-2A
EDA/CAD Models
BAS40L-G3-08 Models
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 40 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
2.9pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
DFN1006-2A
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA