AZ23C6V2-HE3_A-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 6.2 V 300 mW ±5% SOT-23-3
AZ23C6V2-HE3_A-08
DigiKey Part Number
112-AZ23C6V2-HE3_A-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23C6V2-HE3_A-08
Description
DIODE ZENER ARRAY 6.2V SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Manufacturer
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Configuration
1 Pair Common Anode
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
6.2 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW