AZ23B6V2-HE3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 13,436
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 6.2 V 300 mW ±2% SOT-23-3
AZ23B6V2-HE3-08
DigiKey Part Number
AZ23B6V2-HE3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23B6V2-HE3-08
Description
DIODE ZENER ARRAY 6.2V SOT-23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Manufacturer
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 2 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q101
Configuration
1 Pair Common Anode
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
6.2 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW