1.5KE22A-E3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 16
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 815
MCC (Micro Commercial Components)
YAGEO
Taiwan Semiconductor Corporation
30.6V Clamp 49A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE22A-E3/73
DigiKey Part Number
1.5KE22A-E3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE22A-E3/73
Description
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC 1.5KE
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
49A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Box (TB)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
30.6V