WSR2R0250FEA
DigiKey Part Number
WSRA-.025TR-ND - Tape & Reel (TR)
WSRA-.025CT-ND - Cut Tape (CT)
WSRA-.025DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSR2R0250FEA
Description
RES 0.025 OHM 1% 2W 4527
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 4527 J-Lead Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WSR2R0250FEA Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
4527 J-Lead
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.100" (2.54mm)