WSL2512R0140FTA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
14 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
WSL2512R0140FTA
DigiKey Part Number
WSL2512R0140FTA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSL2512R0140FTA
Description
RES 0.014 OHM 1% 1W 2512
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)