WFC1206R0330FE66
DigiKey Part Number
541-WFC1206R0330FE66TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-WFC1206R0330FE66CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WFC1206R0330FE66
Description
RES 0.033 OHM 1.0 W 1% 1206 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Current Sense Metal Foil
Category
Features
Anti-Sulfur, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)