RWR89N1R50DRBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
1.5 Ohms ±0.5% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR89N1R50DRBSL
DigiKey Part Number
RWR89N1R50DRBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89N1R50DRBSL
Description
RES 1.5 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR89N1R50DRBSL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
R (0.01%)