RWR84SR499BRBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
499 mOhms ±0.1% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR84SR499BRBSL
DigiKey Part Number
RWR84SR499BRBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR84SR499BRBSL
Description
RES 0.499 OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR84SR499BRBSL Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±650ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
R (0.01%)