RWR84S88R7FSB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
88.7 Ohms ±1% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR84S88R7FSB12
DigiKey Part Number
RWR84S88R7FSB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR84S88R7FSB12
Description
RES 88.7 OHM 7W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR84S88R7FSB12 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
S (0.001%)