RWR81SR499FPB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 497
Datasheet
In Stock: 440
Upgrade
In Stock: 0
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
499 mOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR81SR499FPB12
DigiKey Part Number
RWR81SR499FPB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR81SR499FPB12
Description
RES 0.499 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR81SR499FPB12 Models
Temperature Coefficient
±650ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Failure Rate
P (0.1%)