RWR81N2490FRS73 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
249 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR81N2490FRS73
DigiKey Part Number
RWR81N2490FRS73-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR81N2490FRS73
Description
RES 249 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR81N2490FRS73 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Failure Rate
R (0.01%)