RWR80S1621FSBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
1.62 kOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR80S1621FSBSL
DigiKey Part Number
RWR80S1621FSBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR80S1621FSBSL
Description
RES 1.62K OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR80S1621FSBSL Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate
S (0.001%)