RWR78S3011BSB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
3.01 kOhms ±0.1% 10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR78S3011BSB12
DigiKey Part Number
RWR78S3011BSB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR78S3011BSB12
Description
RES 3.01K OHM 10W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR78S3011BSB12 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Failure Rate
S (0.001%)