RWR74SR150DRB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
150 mOhms ±0.5% 5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR74SR150DRB12
DigiKey Part Number
RWR74SR150DRB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR74SR150DRB12
Description
RES 0.15 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR74SR150DRB12 Models
Temperature Coefficient
±650ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
R (0.01%)