RNC65J1000BRR36 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Image for RNC65J1000BRR36 is not available
RNC65J1000BRR36
DigiKey Part Number
541-RNC65J1000BRR36TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC65J1000BRR36
Description
RES 100 OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
94 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±0.1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
EDA/CAD Models
RNC65J1000BRR36 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
R (0.01%)