RNC55J1421BSBSL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
1.42 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55J1421BSBSL
DigiKey Part Number
RNC55J1421BSBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55J1421BSBSL
Description
RES 1.42K OHM 1/8W .1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RNC55J1421BSBSL Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)