RNC55H1502FSR36 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Datasheet
In Stock: 16
Upgrade
Upgrade
15 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55H1502FSR36
DigiKey Part Number
RNC55H1502FSR36-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55H1502FSR36
Description
RES 15K OHM 1/8W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC55H1502FSR36 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)