RN60E1961BRE6 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1.96 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
RN60E1961BRE6
DigiKey Part Number
RN60E1961BRE6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN60E1961BRE6
Description
RES 1.96K OHM 1/4W .1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RN60E1961BRE6 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)