RN60D9420FB14 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
942 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
RN60D9420FB14
DigiKey Part Number
RN60D9420FB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN60D9420FB14
Description
RES 942 OHM 1/4W 1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RN60D9420FB14 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)