RCWL2010R390JNEA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 3,355
Datasheet
Similar
TE Connectivity Passive Product
390 mOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
RCWL2010R390JNEA
DigiKey Part Number
RCWL2010R390JNEA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCWL2010R390JNEA
Description
RES 0.39 OHM 5% 1/2W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCWL2010R390JNEA Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)