RCWE1206R392DKEA
DigiKey Part Number
RCWE1206R392DKEA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCWE1206R392DKEA
Description
RES 0.392 OHM 0.5% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
392 mOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCWE1206R392DKEA Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)