RCP2512W240RGWB
DigiKey Part Number
RCP2512W240RGWB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCP2512W240RGWB
Description
RES SMD 240 OHM 2% 3.5W 2512
Detailed Description
240 Ohms ±2% 3.5W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RCP2512W240RGWB Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)