RCP2512W1K00GEA
DigiKey Part Number
RCP2512W1K00GEA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCP2512W1K00GEA
Description
RES SMD 1K OHM 2% 3.5W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±2% 3.5W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCP2512W1K00GEA Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)