RCP0603B510RGWB
DigiKey Part Number
RCP0603B510RGWB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCP0603B510RGWB
Description
RES SMD 510 OHM 2% 1.5W 0603
Detailed Description
510 Ohms ±2% 1.5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RCP0603B510RGWB Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.023" (0.58mm)