RCP0505W20R0GEB
DigiKey Part Number
RCP0505W20R0GEB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCP0505W20R0GEB
Description
RES SMD 20 OHM 2% 1.4W 0505
Detailed Description
20 Ohms ±2% 1.4W Chip Resistor 0505 (1412 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RCP0505W20R0GEB Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)