RCL12258K45FKEG
DigiKey Part Number
RCL12258K45FKEG-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCL12258K45FKEG
Description
RES SMD 8.45K OHM 2W 2512 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.45 kOhms ±1% 2W Chip Resistor Wide 2512 (6432 Metric), 1225 Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCL12258K45FKEG Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)