RCG040247K0JNED
DigiKey Part Number
541-RCG040247K0JNEDTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RCG040247K0JNEDCT-ND - Cut Tape (CT)
541-RCG040247K0JNEDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCG040247K0JNED
Description
RES 47K OHM 5% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 kOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCG040247K0JNED Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)