ILBB0402ER601V
DigiKey Part Number
541-ILBB0402ER601VTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-ILBB0402ER601VCT-ND - Cut Tape (CT)
541-ILBB0402ER601VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ILBB0402ER601V
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 200mA 1Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ILBB0402ER601V Models
Category
Current Rating (Max)
200mA
Manufacturer
Vishay Dale
DC Resistance (DCR) (Max)
1Ohm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.024" (0.60mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)