IHTH1125KZEB220M5A
DigiKey Part Number
IHTH1125KZEB220M5A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHTH1125KZEB220M5A
Description
FIXED IND 22UH 21A 6.83 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Shielded Inductor 21 A 6.83mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHTH1125KZEB220M5A Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
6.83mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
5.61MHz
Packaging
Bulk
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±20%
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
1.125" Dia (28.58mm)
Current - Saturation (Isat)
23A
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)