IHLE4040DDEW100M5A
DigiKey Part Number
541-IHLE4040DDEW100M5ATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLE4040DDEW100M5ACT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLE4040DDEW100M5ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLE4040DDEW100M5A
Description
FIXED IND 10UH 6.5A 33.06 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 6.5 A 33.06mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLE4040DDEW100M5A Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
33.06mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
11.5MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.430" L x 0.426" W (10.92mm x 10.82mm)
Current - Saturation (Isat)
8.5A
Height - Seated (Max)
0.174" (4.42mm)