IHB4BV122K
DigiKey Part Number
IHB4BV122K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHB4BV122K
Description
FIXED IND 1.2MH 3.1A 232 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 mH Unshielded Wirewound Inductor 3.1 A 232mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
232mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 130°C
Packaging
Bag
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Wirewound
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
1.600" Dia (40.64mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
1.030" (26.16mm)