IHB3BV332K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
3.3 mH Unshielded Wirewound Inductor 1 A 1.27Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
IHB3BV332K
DigiKey Part Number
IHB3BV332K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHB3BV332K
Description
FIXED IND 3.3MH 1A 1.27 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.27Ohm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 130°C
Packaging
Bag
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Wirewound
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
1.100" Dia (27.94mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.840" (21.34mm)