CW02B1R500JB12 is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
New Product
1.5 Ohms ±5% 3.75W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
CW02B1R500JB12
DigiKey Part Number
541-CW02B1R500JB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW02B1R500JB12
Description
CW-2B 1.5 5% B12
Detailed Description
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 350°C
Size / Dimension
0.188" Dia x 0.562" L (4.78mm x 14.27mm)