CW01040R00HB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
40 Ohms ±3% 13W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
CW01040R00HB12
DigiKey Part Number
CW01040R00HB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW01040R00HB12
Description
RES 40 OHM 13W 3% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CW01040R00HB12 Models
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 350°C
Size / Dimension
0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)