CRCW251242R2FKTG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 9,141
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 355
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 9,763
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
YAGEO
Panasonic Industry
Similar
YAGEO
42.2 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
CRCW251242R2FKTG
DigiKey Part Number
CRCW251242R2FKTG-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW251242R2FKTG
Description
RES SMD 42.2 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRCW251242R2FKTG Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)