CRCW201020R0FKEFHP
DigiKey Part Number
541-20.0PTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-20.0PCT-ND - Cut Tape (CT)
541-20.0PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW201020R0FKEFHP
Description
RES SMD 20 OHM 1% 1W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW201020R0FKEFHP Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)