CRCW1218196RFKEK is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
196 Ohms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Automotive AEC-Q200 Thick Film
CRCW1218196RFKEK
DigiKey Part Number
CRCW1218196RFKEK-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW1218196RFKEK
Description
RES SMD 196 OHM 1% 1W 1218
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CRCW1218196RFKEK Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)