CRCW08051K02FKTA is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Dale
In Stock: 7,536
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Direct
Panasonic Industry
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
YAGEO
Similar
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
1.02 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
CRCW08051K02FKTA
DigiKey Part Number
CRCW08051K02FKTA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW08051K02FKTA
Description
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRCW08051K02FKTA Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)